Project Image

Kombi Çalışmıyor Ne Yapmalıyım ?

Kombi çalışmıyor ise, teknik servis çağırmadan önce su basıncı, elektrik ve gaz vanası kontrolleri yapılmalı, arıza olasılığı gözlenmelidir. Kombiler su, gaz ve elektrik sistemlerinin birlikte çalıştıkları karmaşık aletlerdir. Soğuk kış aylarında ortamın ısıtılmasını sağlar ve ayrıca ortama sıcak su temin ederler. Ancak, bakımsızlık veya zamanla parçalarda meydana gelen aşınma dolayısıyla kombilerde bazı sıkıntılar görülebilir. Bu sorunlar yüzünden kombi kimi zaman tam verimle çalışmaz ya da tamamen durur. Sebep ne olursa olsun bu iki durumda da ısı kaybı yaşanır ve aynı zamanda para kaybedilir. Kombilerin çalışmama durumuyla ilgili birkaç farklı durum olabilir; örneğin kombiden sıcak su gelirken, kaloriferler çalışmaz ya da kombi tamamen sıcak su vermez. Bu tip durumlarda en doğru yol kombi servisini çağırmaktır. Ama kombi servisini çağırmadan önce evde kontrolü kapılması gereken birtakım durumlar da vardır.

  • Sıcak Su Çalışıyor Kalorifer Çalışmıyor: Bu durum fark edildiğinde ilk olarak kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik kontrolünün yapılması gerekiyor.
  • Yine aynı şekilde doğal gaz vanasının açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Kombi üzerinde yer alan kış konumu ve sıcak su konumu ikisi birlikte aktif durumda olmalıdır. (Bazen gözden kaçan ufacık ihmaller yüzünden kullanıcı kombisinin çalışmadığını düşünür.)
  • Bunun dışında radyatörlerin açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Radyatörlerin en az 3 tanesi açık durumda olmalıdır ki, kombi verimli bir şekilde çalışıyor olsun.
  • Son olarak her şeyin çalıştığından emin olduktan sonra kombiyi resetlemeyi denemelisiniz. Kombi reset tuşu “R” harfi ile ya da üzerinde şimşek resmi olan bir butonla gösterilmiş olabilir. 3 kere resetlemeyi denedikten sonra halen kaloriferler çalışmıyorsa, bu sorunun bambaşka bir durumdan kaynaklandığını gösterir.
  • Bundan sonrasını kullanıcı değil, işinde uzman profesyonel bir ekip yani kombi arıza servisi halletmelidir.

Kombi Sıcak Su Vermiyor durumunda yukarıda anlatılan işlemlerin hepsi denenmelidir. Ayrıca tesisat borularının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Kombinin altından bulunan vanalar:

  • Kalorifer gidiş hattı
  • Kullanım suyu çıkış borusu
  • Doğalgaz borusu
  • Kullanım suyu giriş hattı
  • Kalorifer dönüş hattı

Bu borulardan sol taraftaki 4 ve 5.nin üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Son olarak yine resetleme denenmelidir. Tüm işlemlerin ardından kombi halen çalışmıyorsa sorun mutlaka kullanıcının çözemeyeceği kadar detaylı ve hassastır. Kombi servisi çağrılmalıdır. Kullanıcının cihazın içine müdahale etmesi doğru değildir.

Kaynak: https://www.kombiariza.com/kombi-calismiyor/