Project Image

Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombilerde sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında sıcak su problemleri gelirKombi çalışmama sorunları genel olarak periyodik bakımların kombi servislerine yaptırılmaması, kalitesiz parça kullanımı ve zamanla yaşanan parçaların aşınmasından kaynaklanıyor olabilir. Tüm bu sebepler kombi servislerinin önemini bir kere daha gözler önüne serer.

Sıcak su vermeyen kombide bir takım kontrollerin yapılması gerekiyor. Öncelikle kombi üzerindeki göstergelerden kombinin kalorifer konumunda çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Kombi eğer kalorifer konumunda çalışmıyorsa, sorun sıcak su ve kombiyi kalorifer konumunda çalıştıracak olan parçalarda meydana gelen sorunlar nedeniyle yaşanıyor olabilir. Ama kalorifer konumunda kombinin çalışmasında hiçbir sorun yoksa bu defa da sorunun kalorifer parçalarından değil, sıcak su ile ilgili olan parçalardan kaynaklandığı düşünülebilir.

Öncelikle sıcak su arızaları kombi markalarına ve modellerine göre değişkenlik gösterir. En iyi çözümü yine herzaman ilgili kombi servisi verecektir. Kombi servisleri onlarca farklı markayla çalışan işinde uzman, profesyonel bir anlayışla çalışan ekiplerdir.

Kombi Neden Sıcak Su Vermez

  • Diyafram sistemli kombilerde su akış şalterli bir kombinin sıcak su problemi diyafram contasından ileri geliyor olabilir. Çoğunlukla sıkıntı buradadır.
  • Kombi diyafram sistemli değilse, su akış şalterinde veya tribününde bir sorun yaşanıyor olabilir.
  • Sorun yukarıdakilerden hiçbiri değilse, sıcak su ile ilgili diğer devre elemanlarına bakılır. Örneğin sorun mikro switch, kumanda kolu ya da ntc sensöründe olabilir. Bu tip sorunlar kullanıcının kendi başına çözebileceği sorunlar değildir. Gerektiği takdirde parça değişimi yapılması gerekir.

Kombi de sıcak su önce çalışıyor ama su yeteri kadar ısınmıyor ise bu başka sebeplerden kaynaklanıyordur. Öncelikle bahsetmemiz gereken konu kombinin gücüdür. Çünkü bazı kombi markaları Türkiye şartları düşünülerek tasarlanmamıştır. Kışın en sert günlerinde şebeke suyunun aşırı soğuk geliyor olması, eğer kombinin gücü yeterli değilse, sıcak suyun istenilen değerlere çıkmasını engeller.

Bunun dışında esanjörler de yaşanan kireçlenme de suyun yeteri kadar ısınmasını engeller.  İster tek ister çift esanjörlü bir kombi kullanıyor olun, eğer kireçlenme varsa mutlaka bunun giderilmesi gerekir. Kireçlenme şebeke suyunun zamanla kireç taşımasıyla olur. Zamanında yaptırılmayan periyodik  kombi bakımı kireçlenme olasılığını artıran bir durumdur. Esanjörlerde görülen kireçlenmenin özel bir tip asitle temizlenmesi ya da uygun görüldüğü takdirde değişmesi gerekir.

Bir başka sıcak su arızası kaynağı da üç yollu vana arızası olabilir. Üç yollu vanalar konum değiştiren elemanlardır. Eğer üç yollu vana konum değiştiremez veya ortada takılı kalırsa, tesisat suyu kalorifere gider ve su yeteri kadar ısınamaz. Bu durumda üç yollu vanadaki bu takılma probleminin giderilmesi ya da tamamen değiştirilmesi gerekir.